Du Europos čempionatai per dvylika dienų

Ne per seniausiai gavau klausimą – kaip ruošiuosi svarbioms varžyboms, tad pamaniau kad artėjant sezonui būtų įdomu ir naudinga tuo pasidalinti ir su Jumis. Kaip pasiekti formą? Ką daryti, kad išpildyčiau savo pilną potencialą? Kas suteiktų tą paskutinį pasistiebimą būtent varžybų dieną? Tiek profesionalai, tiek ir mėgėjai retai apie tai kalba. Iš dalies tai yra labai sudėtingi ir individualūs procesai. Iš dalies tai, kaip ir kiekvieno asmeninė korta, kuria nei vienas nenorime dalintis, nes kaip gi: kiti sužinos ką aš darau ir mano pranašumo nebeliks… Aš nesu profesionalus sportininkas ir mano pasiekti rezultatai ribojasi vaikų amžiaus grupėmis ar geriausiu atveju nacionalinio lygio varžybomis. Taip pat kaip ir sakiau, viskas yra labai individualu, tad pažiūrėkite į mano nuomonę kaip į vieną galimą variantą.

Kad nesu profesionalas man netrukdo į mano veiklą žiūrėti rimtai, taigi 2019 metų rutenį pradėjus ruoštis Pasaulio čempionatui 2023 detalėms skiriu labai daug dėmesio. Taip jau atsitiko, kad po pusmečio užklupo korona virusas ir nuo to laiko neįvyko nei vienos orientavimosi sporto tarptautinės varžybos. Kartu su jomis išnyko ir galimybės treniruoti paskutinius pasiruošimus bei rutinas aplink svarbius startus. Šiandien jau matau šviesą tunelio gale – Europos sprinto orientavimosi sporto čempionatą (EOC) Šveicarijoje gegužės viduryje. Tai bus pirmoji galimybė vėl išgyventi tarptautinių varžybų džiaugsmą ir jaudulį, ir patreniruoti mano varžybų rutinas. Tikslas yra per ateinančius metus rasti tą pasiruošimo planą, kuris leistų man išnaudoti mano potencialą būtent 2023-čiais. Šį kartą nusprendžiau tam paskirti paskutines dešimt savaičių iki čempionato. Tai reiškia, kad prasidėjus šiam laikotarpiui dalinai sumažėjo treniruočių apimtys, tačiau padidėjo intensyvumas bei svarbiausia dėmesys yra skiriamas būtent spirto distancijai svarbiems momentams.

Kas pasikeitė?  Trečiadieniais darytas dvigubas „laktato“ atkarpas (laktatas neviršija 3-4 mmol) pakeičiau į sprintus su žemėlapiu. Išanalizavus varžybų vietovę Šveicarijoje daugiau dėmesio skiriu būtent ten vyksiančiam sprintui svarbiems momentams – apsisukimai, laiptai bei finišo greičio kėlimas, kas bus ypač svarbu naujai sprinto rungčiai Knockout (KO), kur vienu metu startuoja po šešis dalyvius ir tik pirmi du kirtę finišo liniją keliauja toliau finalo link. Dirbu ir su varžybų vietovės žemėlapiu. Analizuoju galimus variantus. Turiu ir atsispausdintą variantą, kurį kartais pasiimu paskaityti kai bėgu krosiukus. Ką pirmą kartą išmėginau pernai vasarą besiruošiant Lietuvos sprinto čempionatui, tai nusipiešti keletą punktų (apskritimų) ant busimų varžybų žemėlapio ir tiesiog bėgant ramias treniruotes ieškoti prabėgimų iš kiekvieno punkto į visus likusius. Pavyzdžiui dešimt apskritimų ant žemėlapio, tai pirma orientuojuosi iš pirmo į visus nuo antro iki dešimto, tada pereinu prie antro apskritimo iš kurio orientuojuosi į visus nuo trečio iki dešimto ir taip toliau. Puiki treniruotė žemėlapio analizei, variantų pasirinkimui bei gera galimybė įsijausti į laukiančią vietovę ir pasiruošti strategiją. Tai yra ir vienas pagrindinių Thierry Gueorgiou patarimų, kaip ruoštis svarbiems startams. Jo rekomendacija man buvo pradėti jau žiemą ir taip bėgioti po 3 kartus per savaitę. Manau, kad tai su treniruočių stovyklomis panašiose vietovėse lemia, kad Thierry bet kuriame pasaulio čempionate jautėsi kaip namų vietovėje. Juk jis jau ten bėgo šimtus kartų prieš tai!

Pati varžybų programa bus trumpa, bet labai intensyvi. Keturi startai per keturias dienas – sprinto estafetės, sprinto kvalifikacija, KO ir sprinto finalas. Kad paruoščiau organizmą tokiems krūviams ir negaučiau šoko varžybų metu, atlikau jau du EOC programos modeliavimus. Pirmąjį, tą patį savaitgalį kaip ir Lietuvos rinktinė treniravosi Telšiuose. Ketvirtadienį sprintas, penktadienį sprintas, šeštadienį trys KO startai keturių valandų bėgyje ir sekmadienį 3000m testas stadione. Beje draugų pagalba iš stadiono yra ir trumpas filmukas, nuoroda here. Stengiausi, kad viskas atrodytų būtent taip, kaip bus ir Šveicarijoje – starto laikai (per pietus ir vakare), kada ir ką valgau, kada pradedu apšilimą, kiek bėgu, kokie tempimo pratimai, kokie pagreitėjimai. Ką darau iškarto po trasos, kad atsistatymas iki kitos dienos būtų optimalus. Su kokiais batais bėgsiu ir pan. Pailsėjus vos keturias dienas išvykau į Stokholmą, kur kartu su Švedijos nacionaline rinktine vėl simuliavome visą EOC programą. Šį kartą pasaulinio lygio konkurencija, apšilimo žemėlapiai, punktai su SiAir bei paruoštos trasų analizės tik parbėgus į finišą. Ne daug šalių gali pasigirti tokiu aukštu treniruočių lygiu.

Šiuo metu iki čempionato liko jau visai nedaug ir paskutiniai pasiruošimai jau sudėlioti. Ateinantį savaitgalį įvyks Švedijos čempionatas Knockout rungtyje, po to vienos estafetės miške bei paskutinį savaitgalį Lietuvos sprinto čempionatas, o paskui, jau už keturių dienų stovėsiu prie starto linijos Šveicarijoje. Sprintas labai „žiauri“ rungtis, nes neteisingas kelio pasirinkimas ar menkiausia klaida lemia ar tu pateksi į finalą ar ne. Aš asmeniškai į varžybas žiūriu taip, kaip tai yra pavaizduota paveiksliuke.

Yra dalykai kurie priklauso nuo manęs (My business), nuo kitų (Your business) ir dalykai, kurių niekas negali valdyti (Gods business). Nei vienas sportininkas nenori būti manipuliuojamas išoriniais veiksniais. Mes norime, kad mūsų pasirodymas priklausytų tik nuo mūsų pačių. Tačiau kuo svarbesnės varžybos, tuo labiau your ir gods business bando prasiskverbti ir mus paveikti – rodyklės nukreiptos į vidų. Šių dešimties savaičių tikslas ir detalių šlifavimas ir yra būdas, kaip sustiprinti my business sienas, kad išoriniai veiksniai negalėtu prasiskverbti ir aš prie starto linijos jausčiausi tvirtai bei nebijočiau priimti sprendimų. Viską gi jau atlikau anksčiau, nenumatytų variantų kiekis minimalus. Tik tokiu atveju galiu pasiekti gerą pasirodymą. O rezultatas, kaip ir minėjau, jog sprintas labai konkurencinga rungtis ir čia labai greitai viskas gali pasikeisti. Teks palaukti ir pamatyti patiems!