Team


Aistė Dementavičiūtė

Born: 2004-07-02

Club: SM Gaja/OK Takas

Achievements: 

BOC 2019 W16 1st in relay

WSOC 2019 W2 4th in long

WSOC 2019 W2 3rd team 

LT Championship 2020 W16 2nd in relay

LT Championship 2020 W16 3rd in ultra long

LT Championship 2020 W16 2nd in middle

Favourite distance: middle/long

Favourite activities: Traveling, skiing, drawing

Nickname: Čigoniukė vagiliukė


Algirdas Bartkevičius

Born: 1995-05-19

Club: OK Takas/OK Denseln (Swe)

Achievements:

JWOC 2015 3rd in sprint

BOC 2017 M21 4th in long

LT čempionatas 2020 V21 1vt. sprintas, ilga, estafetės

Swedish league 2015 V20 1vt. bendroje įskaitoje

Swedish Championship 2015 M20 1st in sprint, long and ultra long

Favourite distance: sprint/long

Favourite activities: reading books, watching series, learning new things

Nickname: Jaunuolis


Austė Skaisgirytė

Born: 2001-04-25

Club: SM Gaja/OK Takas

Achievements: 

LT Championship 2020 W20 3rd in long

LT Championship 2019 W18 2nd in sprint 

BOC 2017 W16 3rd in long

Favourite distance: sprint

Favourite activities: volleyball, dancing

Nickname: Sesė


Benedikta Deveikytė

Born: 2004-04-14

Club: SM Gaja/OK Takas

Achievements: 

BOC 2019 W16 3rd in relay 

LT Championship 2020 W16 5th in ultra long

Favourite distance: sprint/long 

Favourite activities: Being with friends, watching movies, traveling

Nickname: Rūta Meilutytė


Ema Remendaitė

Born: 2007-12-17

Club: SM Gaja

Achievements: 

LT Championship 2020 W14 5th in relay

Favourite distance: middle

Favourite activities: painting

Nickname: kaziolas


Erika Matiulionytė

Born: 2007-08-23

Club: SM Gaja

Achievements: 

Takas 2019 W12 4th

Alytaus Cup 2019 W12 2nd

Kauno Relay 2019 W12 3rd

Favourite distance: middle

Favourite activities: swimming, being with friends 

Nickname: Saldainiukas


Gabija Stankevičiūtė

Born: 2008-07-31

Club: SM Gaja

Achievements: 

LT Championship 2020 W12 3rd in long

Žemaitijos Cup 2020 W12 3rd 

Alytaus Cup 2020 W12 1st

Favourite distance: middle 

Favourite activities: like to walk in nature 

Nickname: Buožgalvis


Gabrielė Mačiulytė

Born: 2004-10-09

Club: SM Gaja/OK Takas

Achievements:

Kauno rogaining 2018 2nd

Komandinės 2018 2vt.

Kauno rogaining 2019 2nd 

Komandinės 2019 2vt.

Kauno Relay 2019 3rd 

Favourite distance: sprint

Favourite activities: artistic activities

Nickname: Spiruoklė


Justė Skaisgirytė

Born: 2001-04-25

Club: SM Gaja/OK Takas

Achievements: 

LT Championship 2019 W18 1st in relay

Lithuanian Cup 2019 W18 1st

LT Championship 2019 W18 2nd in night

Favourite distance: sprint/middle

Favourite activities: volleyball, swimming

Nickname: Sesė(dvynė)


Kasparas Murėnas

Born: 2005-04-29

Club: SM Gaja/Medeina

Achievements: 

BOC 2019 M14 1st in long

Favourite distance: middle/long

Favourite activities: football, programming 

Nickname: Kaspa


Matas Račickas

Born: 2005-01-12

Club: SM Gaja/OK Takas

Achievements: Well spent time

Favourite distance: long

Favourite activities: interest in science and watching movies / series

Nickname: Duonius


Neda Davidavičiūtė

Born: 2005-03-27

Club: SM Gaja/OK Takas

Achievements:

LT Championship 2020 W16 2nd in sprint

LT Championship 2020 W16 3rd in middle, long

BOC 2019 W16 3rd in relay

Favourite distance: middle/long

Favourite activities: travel, cooking, spending time with friends

Nickname: vaflis


Tadas Dementavičius

Born: 2004-07-02

Club: SM Gaja/OK Takas

Achievements:

EYOC 2019 M16 3rd in relay

EYOC 2019 M16 4th in sprint

LT Championship 2020 M18 2nd in sprint

LT Championship 2020 M21 3rd in relay 

LT Championship 2020 M18 1st in middle

Favourite distance: sprint/middle 

Favourite activities: listening music, fishing

Nickname: Drambliukas 


Ugnė Skučaitė

Born: 2004-11-30

Club: SM Gaja/OK Takas

Achievements:

BOC 2017 W14 1st in long 

LT čempionatas 2020 M16 1vt. vidutinė, ilga

LT Championship 2020 W21 2nd in relay

Favourite distance: middle/long

Favourite activities: cooking, baking, reading books

Nickname: Rudnosiukas