Projektas

Svajoti yra lengva. Mes visi kažko tikimės, norime ar laukiame savo gyvenime. Iš asmeninės patirties žinau, kad nuspręsti ko nors siekti yra ganėtinai paprasta. Tai taip pat yra viena iš savybių , kuri apibūdina mus kaip žmones. Orientavimosi sporte tai gali būti bet kas: nuo kaip kitais metais aplenkti tą ir tą, tapti geriausiu Lietuvoje, iki laimėti JWOC ar pan. Ir net jeigu nežinojimas yra dalis žavesio pačiame siekyje, dažniausiai net nesuvokiame, kiek daug darbo reikės įdėti mūsų tikslui pasiekti. Kaip ir rašiau „smėlio dėžės“ karaliuje moksleivių ar jaunimo grupėje su daug sėkmės yra įmanoma pasiekti užsibrėžtą tikslą ir be didesnių pastangų. Tačiau šitas laikas nepastebimai greitai prabėga ir anksčiau ar vėliau vien tik svajoti ir tikėtis, jog vėl pasiseks, nebeužtenka.

Šį kartą noriu pasidalinti su man asmeniškai neįprasta patirtimi – planavimu. Ne kiek ir kaip reikėtų planuoti treniruotes, ir sunkias ar lengvas savaites, bet mokėti susidėlioti svajonę, tikslą ir tam tikslui pasiekti pasiruošti projektą. Čia į pagalbą man atėjo Jan Berggren, turintis daugiametę darbo patirtį skirtingose vadybos grupėse ir užimantis vyrų komandos trenerio pareigas mano atstovaujamame švedų klube OK Denseln. Tik pranešus apie norą rimtai užsiimti orientavimosi sportu, gavau skambutį iš Jan ir iškarto sutarėme dėl susitikimo datos.

Pradėjome nuo dviejų paprasčiausių klausimų – kokia yra mano vizija ir koks yra mano tikslas. Pabandykite ir Jūs savo svajones užrašyti ant popieriaus – rekomenduoju. Tai atrodo taip paprastai, kad niekados apie tai net nesusimąstome. Tačiau aš likau nustebęs. Kas atrodė taip aišku mano galvoje, pasirodo yra nemenkas uždavinys suformuluoti raštu. Teko rimtai padiskutuoti, bet po kiek laiko pasiekėme neblogą rezultatą. VIZIJA: IŠTYRINĖTI SAVO GALIMYBIŲ RIBAS ORIENTAVIMOSI SPORTE IR TIKSLAS: LAIMĖTI MEDALĮ PASAULIO ČEMPIONATE 2023. Svarbu pastebėti, kad vizija yra grindžiama pasirodymo siekiu, o tikslas labiau rezultato. Didelis skirtumas tarp mąstymo jaunimo grupėje, kai visos mintys sukosi aplink rezultatą ir dabartinės idėjos, labiau fokusuotos ties pasirodymu. Mes tikimės, kad tai turėtų palengvinti psichologinę naštą neigiamo rezultato atveju… Kitaip tariant pasibaigus varžyboms bet man nepasiekus tikslo, aš vistiek žinosiu kad padariau viską ką galėjau kad pasiruoščiau startui. Tai nereiškia, kad aš netikiu savo tikslu, tai reiškia, kad aš suprantu situacijos sudėtingumą ir žinau, kad rezultatas galų gale priklauso ne tik nuo mano asmeninio pasirodymo, bet ir nuo mano varžovų – tai, kam aš negaliu daryti įtakos.

Po vizijos ir tikslo suformulavimo jaučiausi padaręs daugiau savo planavime negu bet kada anksčiau, o Jan tik apšilo! Gerai, ketverių metų tikslas yra. Kaip jį pasieksime? Reikia tikslų pakeliui!, sako jis. Žinant, kur esi šiuo metu ir kur nori būti už tam tikro laiko tarpo, nėra taip sudėtinga sugraduoti laiko intervalą tarp šių dviejų punktų ir sudėlioti tarpinius tikslus. Tai duoda mažiausiai du efektus. Pirma, sužinai ar tai išvis įmanoma žiūrint į turima laiko intervalą pasiruošimui. Antra, tai leidžia sutelkti dėmesį ir jėgas į dalykus, kuriuos reikia atlikti šiandien. Kitais žodžiais mes sudėliojome trumpo laikotarpio tarpinius tikslus didžiojo tikslo link. Per 2021 bėgti 10km iš 31:00 ir 3km iš 8:20 (fizinis tikslas), Pasaulio čempionate užimti TOP 20 vietą (rezultato tikslas) ir pasiekti 15 balų „Algirdo skalėje“ tam tikroms techninėms savybėms (orientavimosi technikos tikslas). Per 2022 bėgti 10km iš 30:00 ir 3km iš 8:10 (fizinis tikslas), Pasaulio čempionate užimti TOP 10 vietą (rezultato tikslas) ir pasiekti 18 balų „Algirdo skalėje“ tam tikroms techninėms savybėms (orientavimosi technikos tikslas). Šie atstumai pakankamai gerai atspindi orientavimosi sporte bėgamus atstumus, o paminėtus laikus demonstruoja dabartiniai Pasaulio čempionai. Žinoma tai yra labiau palyginimui skirta informacija ir reikalui esant tiek nuotoliai tiek ir laikai gali keistis.

Šiai dienai jau esame turėję 7 planavimo susitikimus, o mes vis dar randame ką patobulinti ar papildyti. Iš kitos pusės pažiūrėjus neabejoju, kad šio dokumento tikslinimas bei koregavimas ir yra jo esmė – augti kartu su mano tobulėjimu. Pasidalinčiau originaliu plano dokumentu, bet jis yra parašytas švedų kalba, tad manau kad Jums jis turės mažai naudos.

Be vizijos, ilgojo bei tarpinio laikotarpio tikslų, labai svarbu neužmiršti dar kelių dalykų. Pirma, identifikuoti veiksmus, kuriuos reikia padaryti, kad pasiekti kiekvieną suplanuotą tarpinio laikotarpio tikslą. Pavyzdžiui mano atveju įvykdyti Anders fizinių treniruočių planą arba daryti bent po dvi jėgos treniruotes per savaitę (fiziniam tikslui pasiekti). Išanalizuoti ateinančių čempionatų vietoves ir padaryti tam tikrą kiekį stovyklų panašiose vietovėse (rezultato tikslui pasiekti). Arba daryti po 4 orientavimosi treniruotes per savaitę (orientavimosi technikos tikslui pasiekti). Ir turiu galvoje ne tik paimti žemėlapį į rankas ir išbėgti į mišką, bet dirbti su specifiniais momentais. Keletas pavyzdžių galėtų būti: punkto paėmimas, krypties laikymas arba tiesiog treniruotės, kuo didesniu greičiu varžybų situacijoms simuliuoti.

Antra, labai gerai yra išanalizuoti galimas kliūtis ir galimus jų spendimo būdus. Pavyzdžiui finansinę situaciją – metines išlaidas stovykloms, varžyboms, treneriams, inventoriui ir panašiai. Kaip tai bus finansuojama, klubas, rėmėjai ar iš asmeninių santaupų? Kitas pavyzdys galėtų būti gyvenamoji vieta ir prieinamumas prie vietovių bei treniruočių centrų. Kaip toli yra iki miško ir žemėlapių? Kokio tipo vietovė vyrauja aplinkui? Kokiu transportu galima ten nusigauti ir panašiai? Svarbu nepamiršti ir pamąstyti apie tai, kas galėtų suteikti skubiąją pagalbą traumos atveju. Galbūt reikalingas draudimas. Juk būtų nesmagu likus keliems mėnesiams iki metų starto gauti traumą ir pradėti galvoti – kur čia dabar būtų geriausia kreiptis. Apsunkinančių aplinkybių gali būti tikrai daug, tad pagalvoti reikėtų iš tiesų nemažai. Skirti šiek tiek laiko ir pasukti galvą apie galimus scenarijus, gali leisti tiek išvengti galimų problemų, tiek padėti greičiau išspręsti joms iškilus.

Pabaigoje yra gerai išvardinti ir sėkmės faktorius. Tai, kas galbūt atroda kaip menkas dalykas atlikus jį vieną kartą, bet turintis didžiausią įtaką Jūsų užsibrėžtam tikslui pasiekti ilgame laikotarpyje. Pavyzdžiui mano sąraše yra atsistatymas, mityba, traumų bei ligų išvengimas, paprastas gyvenimo būdas bei geras komandos bendradarbiavimas. Jei identifikuosite savo sėkmės faktorius žengsite tikrai didelį žingsnį tikslo link. Toliau žinoma teks padaryti viską, kas Jūsų rankose, kad tai neliktu tik žodžiai ant popieriaus.

Taigi tikrai yra apie ką pamąstyti – svajonės/tikslo suformulavimas, tarpinių tikslų, ilgo bei trumpo laikotarpio veiksmų sąrašas, bei galimų kliūčių ir sėkmės faktorių identifikavimas. Tikiu kad tai duoda naudos, o viso to sudėtingumas bei rimtumas priklauso nuo kiekvieno iš Jūsų noro bei tikslo. Svarbiausia nebijoti ir išdrįsti pradėti. Niekada nesate kažko panašaus darę? Pradėkite paprastai, tiesiog užrašykite savo mintis ant popieriaus, o vėliau, viskas susidėlios į savo vietas ir laikui bėgant Jūsų tikslas įgaus formą ir taps tikru gyvenimo projektu.